پروتکل NTLM

پروتکل NTLM خلاصه شده عبارت NT LAN Manager است. پروتکل NTLM، پروتکل پیش فرض احراز هویت در شبکه بوده که در سیستم عامل ویندوز NT 4.0 مورد استفاده قرار میگرفته است.
NTLM یک پروتکل “Challenge Response” است که در حال حاضر برای ایجاد هماهنگی با نسخه های پایین تر از ویندوز 2000 مورد استفاده قرار میگیرد.
احراز هویت به صورت “Challenge Response” گروهی از پروتکل ها را شامل میشود که در آن یک طرف ارتباط سوالی (Challeng) را مطرح میکند و طرف دیگر باید برای آن جوابی معتبر (Response) ارائه کند.
پروتکل های احراز هویت NTLM شامل LAN Manager ورژن 1 و 2 و NTLM ورژن 1 و 2 است.

تمام این پروتکل های در عمل یک فرایند را دنبال میکنند و تفاوت آن در میزان سطح رمزنگاری موجود در ذات امنیتیشان است. پروتکل های احراز هویت NTLM، کلاینت را بر اساس یک مکانیزم “Challenge Response” که به سرور نشان میدهد که کلاینت پسورد متناظر با اکانت را میداند، احراز هویت میکند. پروتکل NTLM میتواند بصورت دلخواه برای امنیت sessionها و بخصوص یکپارچگی و محرمانگی پیام ها نیز مورد استفاده قرار گیرد.

همچنین میتوانید برای پیکربندی و انجام تنظیمات سیستمها و سرویسهای شبکه های کامپیوتری خود علاوه بر آموزش های موجود در قسمتهای مختلف سایت از خدمات کامپیوتری و خدمات پشتیبانی شبکه های کامپیوتری که توسط گروه استاد شبکه ارایه میشود استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *