آموزش تغییر نام دامین در اکتیودایرکتوری

در زمان راه اندازی و ایجاد شبکه دامین مدل اگر به نامی که میخواهید برای دامین جدید در نظر بگیرید دقت و توجه کافی نکنید بعد از مدتی شاید مجبور به تغییر نام دامنه‌ی شبکه‌ی محلی خود شوید یا به علت تداخل DNS نام دامین داخلی با دامین های پابلیش شده در وب یا نامناسب بودن نام موجود از نظر مدیران یا …

برای انجام این کار کافیست مراحل زیر را انجام دهید:

ابتدا روی دامین کنترل با کاربر Administrator لاگین کنید. اول Active Directory Domain Controller Tools و Distributed File System Tool را در قسمت features نصب کنید بعد در محیط command prompt دستور زیر را اجرا کنید تا لیستی از نام های دامین در فایل Domainlist.xml ذخیره شود محل قرار گرفتن این فایل در پوشه یوز کاربری است که با آن لاگین کرده اید اگر این فایل را باز کنید نام دامین خود را مشاهده میکنید(بهتر است یک کپی از این فایل داشته باشید تا درصورت بروز مشکل از آن استفاده کنید)

Rendom.exe /list

بعد از آن روی فایل Domainlist.xml راست کلیک کرده edit را انتخاب کنید هر جا که نام دامین فعلی موجود بود با نام جدید جایگزین کنید (مثلا اگر نام دامین شما lanmaster.ir است و میخواهید آن را به lanmaster.local تغییر دهید در این فایل هرجا lanmaster.ir بود آن را به lanmaster.local تغییر دهید و NetBiosName را نیز به local تغییر دهید)فایل جدید را ذخیره کنید.برای اطمینان از صحت کار این دستور را در command prompt اجرا کنید

Rendom.exe /showforest

اگر تغییرات درست بود ادامه دهید ، دستور زیر را اجرا کنید تا تغییرات روی AD اعمال شود

Rendom.exe /upload

برای اینکه مطمئن شویم همه دامین کنترولرها به حالت Prepare تغییر وضعیت بدهند، از فرمان زیر استفاده میکنیم تا همه دامین کنترولرها را مجبور به این کار کنیم:

Rendom.exe /prepare

برای اینکه تغییر نام دامنه  را روی همه دامین کنترولرها اعمال کنیم، از فرمان Rendom.exe /execute استفاده میکنیم در این مرحله نیاز به Restart شدن میباشد.بعد از Restart شدن نمیتوانید با اکانت قبلی Administrator@lanmaster.ir وارد دامین شوید و باید با اکانت Administrator@lanmaster.local لاگین کنید.

بعد از ورود با باز کردن Active Directory Users and Computers مشاهده میکنید که نام دامین تغییر یافته است اما کار هنوز تمام نشده اگر کنسول DNS را باز کنید مشاهده میکنید، هنوز Zone ها و رکوردهای DNS به نام دامین قدیم است و نه دامین جدید پس باید روی Forward Lookup Zones با کلیک راست کرده و یک New Zone برای نام دامین جدید ایجاد کنید ولی هنوز رکوردها به نام دامین قدیم است.

باید Primary DNS suffix دامین کنترولر را به نام دامین جدید تغییر دهید بعد از این کار و Restart شدن مشاهده میکنید که نام دامین تغییر یافته.

پس از تغییر نام دامنه، به علت آنکه نام DNS آن ها تغییر یافته است، مقدار مولفه gpLink بر اساس نام جدید دامین معتبر نخواهد بود. همچنین مقدار gpcFileSysPath که دارای مقادیر UNC Path است نیز ممکن است نامعتبر باشد. با استفاده از ابزار Gpfixup.exe می توانید پس از اعمال تغییرات، مقادیر فوق را به روز کنید.
پس از عملیات تغییر نام، برای پاک کردن مولفه های باقی مانده از دامین قبلی و فرآیند تغییر نام، لازم است از دستور rendom /clean استفاده شود.

در آخر دستور Rendom.exe /end را اجرا کنید تا forest شما از حالت freeze خارج شود.

تغییر نام دومین در اکتیودایرکتوری