آشنایی با روش رفع کدهای خطای دستگاه کپی شارپ

تعمیر و تنظیمات دستگاه کپی

برای ورود به قسمت کد دهی برای کدهای خطای دستگاه کپی شارپ AR-5516 باید اول کلید # را فشار داد سپس کلید INTERRUPT و سپس کلید C و باز هم کلید INTERRUPT ، فقط به یاد داشته باشید که این عمل را باید سریع و بدون وقفه انجام دهید، وگرنه وارد قسمت کددهی نمی شوید.

رفع کدهای خطای دستگاه کپی شارپ

وقتی وارد این قسمت می شوید چراغ های پنل دستگاه خاموش می شوند و آماده ی دریافت کد از شما هستند. 
در این قسمت شما کد اولیه خود را داده و سپس وارد قسمت ثانویه شده و کد ثانویه را باید بزنید.
مثلاً برای تست تمامی چراغهای پنل باید در اولیه عدد 5 را اینتر کنید و سپس عدد 1 را وارد کنید. البته این روش کد دهی در همه دستگاههای شارپ یک مدل نیست و فرق می کند، مثلاً در شارپ sf-1116 باید کد c+inteerupt+0+inteerupt را وارد کنید تا وارد قسمت کددهی شوید.

رایجترین کدهای خطای دستگاه کپی شارپ مدل AR-5516

کد CH در دستگاه کپی شارپ به معنی باز بودن درب بغل دستگاه یا درب جلویی دستگاه یا درست جا نگرفتن کارتریج است.

خطای F2 در دستگاه کپی شارپ

این کد مربوط به زمانی است که بر اثر قطعی برق دستگاه شما قفل می کند. برای رفع این خطابر روی صفحه کلید # رافشار دهید سپس کلید INTERRUPT سپس دکمه C و سپس INTERRUPT را فشار دهید، حالا عدد 14 را وارد کنید سپس دکمه سبز رنگ یا OK را بزنید مدتی صبر کنید دستگاه آزاد می شود.

اگر دستگاه خطای H2 را نشان داد با کد اولیه 14 می توان آن را رفع کرد.

 خاموش کردن چراغ سرویس دستگاه کپی شارپ 5516 

یکی از کدهای خطای دستگاه کپی یا به عبارتی خطاهای دستگاه کپی روشن شدن چراغ سرویس است. علت روشن شدن چراغ سرویس کار معمولا به این علت است که شمارنده یا کنتور یکی از قطعات دستگاه به حد نصابی رسیده که باید تعویض شود. برای رفع این خطا باید شمارنده آن را رست کرد.

برای خاموش کردن چراغ سرویس کار که با به صورت یک آدمک در مشخص شده است کافی است کد مربوط به آن را روی دستگاه وارد کنید. برای این کار اول کلید # را فشار داد سپس کلید INTERRUPT و سپس کلید C و باز هم کلید INTERRUPT با انجام سریع این کار شما موفق به وارد شدن به قسمت کد دهی دستگاه خواهید شد حال شما با زدن کد ۴۲ چراغ درام یا دولوپر و با زدن کد ۲۰ چراغ سرویس را می توانید خاموش کنید.

کدهای خطای دستگاه کپی شارپ

خطای CH چشمک زن: کارتریج داخل دستگاه نیست

خطای CH ثابت: باز بودن درب بغل یا باز بودن درب جلو

کد خطای U2 04: بررسی EEP ROM با کد 16 ریست شود. (مشکل در EEP Rom)

کد خطایL4 31: اتصال چک شود، فن تعویض شود احتمالا فن فیوزینگ کار نمیکنه

کد خطای L4 32: در این حالت PS Fan قفل شده است که باید اتصال چک شود، فن تعویض شود.

کد خطای L4 01: موتور اصلی قفل شده است. اتصال بین موتور و برد چک شود. چک کردن چرخ دهنده ها و بخش های متصل شده به موتور، تعویض موتور و یا برد اصلی

کد خطای L3 00: مشکل در سنسور اسکنر. در این حالت باید سنسور اسکنر، آینه های اسکنر، موتور اسکنر و اتصال بین موتور و برد چک شود.

کد خطای L1 00: مشکل در اسکنر – در این حالت باید سنسور اسکنر، آینه های اسکنر، موتور اسکنر و اتصال بین موتور و برد چک شود.

کدخطای  H3 00: دمای هات رولر بیش از حد شده است.

کد خطای H3 01: دمای هات رولر بیش از حد می باشد.

کد خطای H4 00: دمای هات رولر کمتر از حد لازم می باشد.

کد خطای H5 01: یک خطای فیوزینگی است که با ریست کد 14 رفع می شود. (علت: گیر کردن کاغذ داخل فیوزینگ و یا لامپ فیوزینگ خاموش مانده)

کد خطای L6 10: پولیانگ موتور در یونیت لیزر دستگاه قفل شده است.

کد خطای US 04: برنامه پروگرام EEP ROM در دستگاه قابل خواندن نیست یا سریال EEP ROM به دستگاه نمی خورد.

کد خطای E7 01: با کد 26 ثانویه 39 را چک کنید اگر عدد 1 بود روی صفر بگذارید و اگر صفر بود برد دستگاه تعویض شود.

کد خطای E7 02: مشکل در قرار گرفتن لیزر یونیت در داخل دستگاه که ممکن است مانعی جلوی خروجی لیزر باشد.

کد خطای E7 16: خروجی لیزر غیر طبیعی است که در اینصورت باید لیزر یونیت تعویض شود و یا پاور دستگاه تعویض شود.

کد خطای F2 40: خطای سنسور ACT (مقدار تونر داخل دولوپر کم است.)

کد خطای F2 64: انتقال تونر به داخل تانک دولوپر دچار مشکل می باشد که باید کارتریج تونر تعویض شود.

کد خطای F2 70: مدل کارتریج اشتباه است باید کارتریج تعویض گردد.

کد خطای F5 02: لامپ اسکنر روشن نمی شود. تست لامپ با کد 5 ثانویه 3 برای سالم بودن لامپ

کد خطای H2 00: خطای فیوزینگ که باید ترمیستور فیوزینگ چک شود.

کد خطای H2 01: خطای فیوزینگ که باید ترمیستور فیوزینگ تعویض شود.

اگر چراغ مربوط به تونر دستگاه چشمک میزند احتمالا کارتریج دچار مشکل شده است، با تعویض کارتریج آنرا تست کنید.

دوستان فعالیت گروه استاد شبکه فقط در زمینه خدمات شبکه و کامپیوتر درج شده در این صفحه می باشد و هیچ گونه فعالیتی در زمینه دستگاه های کپی شارپ ندارد!! لطفا در صورت بروز مشکل در دستگاه های شارپ خود سعی کنید با تکنسین مربوطه ی این دستگاه ها تماس بگیرید.

35 دیدگاه

 • فقط یه سوال همیشه برام پیش اومده که چرا اول صبح دستگاه کپی من خوب کار نمیکنه؟ مثلا همین گیر کردن کاعذ بعد ارور میزنه باید کد بدی هر روز!
  با تشکر..

  • سلام یه دستگاه کپی شارپ مدل mx_m350u دارم کد خطای u2-22 میزنه ممنون میشم راهنماییم کنید

 • سلام در دستگاه کپی شارپ arx180 برای خاموش شدن چراغ ادمک و خورشید چه کدهایی وارد کنیم و علت روشن شدن این چراغها چیست ممنون

 • سلام وقت بخیر
  فتوکپی شارپ 5320 دارم که کاغذ بعد از عبور از فیوزینگ گیر میکنه و انتهای کاغذ داخل فیوزینگ به شکل باد بزن جمع میشه با چند مدل کاغذ هم تست کردم ولی همچنان این مشکل هست
  و اینکه وقتی یه کاغذ هم سالم رد میشه و گیر نمیکنه اگه دوباره بزاری داخل دستگاه بدون مشکل مجدد روی همون کاغذ چاپ میکنه و گیر نمیکنه حتی اگه بالای 10 بار این کار رو تکرار کنی منظورم اینه که کاغذ سنگین تر میشه و برای دستگاه راحت میشه حرکت کردنش داخل دستگاه
  لطفا راهنمایی بفرمایید

 • سلام.یه دستگاه کپی دارم مدل شارپ ar.m207 خطای h5.01 رو میزنه خواستم راهنماییم کنید چجوری درستش کنم توو سایت نوشته ریست کد ۱۴ رو بزنید متاسفانه درست نمیشه چیکارش کنم؟؟؟؟

 • سلام. وقت بخیر. یه دستگاه شارپ AR5127 دارم که مشکل پودرریزی از سر درام داره. یونیت کارتریج و درام نو شده حتی نمد دو سر درام و شارژ و متعلقاتش هم چند بار تممیز شده اما روشن میکنم. یه چند تا کپی میگیره بعد ارور U240 میده و دستگاه کار نمیکنه. کد میدادم قبلا بازش میکردم اما دیگه نمی شه اون پودرریزی رو جلوشو گرفت. البته دولوپر میریزه پودر نیست
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

 • سلام یک دستگاه فتوکپی شارپ AR – M205 دارم خیلی زود به زود استند بای میشه آیا کدی داره که بشه زمان رفتن به استند بای دستگاه رو افزایش داد اگر دارد میشه راهنمائی بفرمائید

 • سلام خدا قوت
  دستگاه گپی شارپ دارم که در وضعیت printimg مانده و بلای صفحه ای که در کادر پرینت است پیغام paper problem آمده بعضی مواقع هم بجای حالت ready در word حالت user interface میشود پرینت هم گرفته نمیشود صدای پرینتر بعضی موقه میاد که میخواد کاغذ رو بگیره ولی نمیتونه و بعد پرینت در کادر پرینت میمونه با تشکر

 • دستگاه کپی شارپ مدل 5516 دیروز خوب کار می کرد. امروز نه کپی میگیره و نه پرینت. روشن میشه ولی کاری نمیکنه. در صفحه نمایشگر فقط سه تا خط فاصله هست و چراغ آدمک و خورشید روشنن. چکار کنم؟

 • سلام خسته نباشید. ببخشید یه دستگاه کپی شارپ مدل mx-m314n داریم که ارور F2-64 رو میاره. با اینکه چیپست رو عوض کردیم و تونر هم داخل کارتریج هست باز ارور میده. باید چکار بکنم؟ ممنون میشم اگه زود جواب بدین. تشکر

 • سیم شارژراتو خوب تمیز کن و اتصال درامتم داخل دستگاه قرار داره تمیز کن اگر درست نشد درامتو عوض کن چک کن
  اگر بازم پودر سنگین میریزه احتمالش هست که پودر سنگینت با پودر سبکت به هم نمیخوره

 • سلام وقت بخیر
  دستگاه کپی ar_5516 دارم ک خط سفید میندازه از بالا به پایین.
  به نظرتون خرابی ش از کدوم قسمت میتونه باشه؟
  ممنون میشم راهنمایی م کنین.

  • تانک دولوپر رو دربیارید و یه نگاه به دولوپر بندازید احتمالا یه تیکه آشغالی چیزی رفته اونجا و نمیزار دولوپر به طور یکنواخت بچرخه . اونو بردارید درست میشه احتمالا .

 • سلام جناب مهندس وقتتون بخیر
  یه دستگاه کپی sharpمدل ar5316دارم یه ارور نامشخصی میده .۸یه خطی کشیده هم کنارش هست ابن می تونه مشکل از کجای دستگاه باشه

 • سلام مهندس؛
  خداقوت یه دستگاه کپی شارپ مدل mx_m35۰ دارم کد خطای u2-22 میزنه ممنون میشم اگه جهت رفع اشکال و ریست کردن دستگاه راهنمایی بفرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *