اشتراک گذاری درایوهایی که با بیتلاکر رمزگذاری شده اند

اشتراک گذاری درایو در بیتلاکر

در سیستم عامل ویندوز بعد از فعال سازی بیت لاکر روی یک درایو، اگر  آن را و یا یک پوشه در داخل آن را Share کنید بعد از راه اندازی مجددسیستم اگر پروپرتیز آن درایو یا پوشه ای که آنرا share کرده بودید مشاهده کنید، متوجه خواهید شده که درایو به حالت Not shared قرار دارد و در یک  شبکه کامیپوتری محلی اصلا امکان دسترسی به آن وجود نخواهد داشت و شما باید دوباره آنرا به اشتراک بگذارید این اتفاق حتی با وارد کردن پسورد و باز کردن درایوی که آنرا با بیتلاکر رمزگذاری کرده بودید نیز ادامه خواهد داشت و شما باید دوباره آنرا به اشتراک بگذارید که البته بعد از رست کردن سیستم دوباره به حالت غیر فعال در خواهد آمد.

برای رفع این مشکل است خوب است بدانید امور مربوط به اشتراک گذاری در ویندوز توسط سرویسی به نام “Server” انجام می شود. این سرویس همه share ها را مدیریت می کند.

هنگامی که سرویس را دوباره راه اندازی می کنید، تمام shareها دوباره ثبت می شود و چون در زمان راه اندازی به آن درایو دسترسی نداشته نتوانسته share ها آن را ثبت کند و بعد از اینکه شما پسورد درایو را میزنید و دسترسی سیستم به درایو باز میشود متوجه میشود که share به صورت Not shared شده برای رفع این مشکل باید سرویس “Server” را وابسته یا dependant به سرویس Bitlocker Drive Encryption کنید.

برای اینکار باید تغییراتی را در رجستری سیستم ایجاد کنید. در RUN عبارت regedit را تایپ کنید و دکمه اینتر را بزنید تا به وارد قسمت رجستری ویندوز شوید به آدرس زیر مراجعه کنید.

HKLM\System\CurrentControlSet\Services\LanManServer

در اینجا شما یک کلید با نام  DependOnService را با چند مقدار مشاهده خواهید کرد. در سیستم من آنها با مقادیر  SamSS و Srv دیده میشوند. شما روی این کلید کلیک کنید و بعد از باز شدن آن، مقدار bdesvc را در یک خط جدید به آن اضافه کنید و سپس ادیتور رجستری را ببندید و سیستم را رستارت کنید. اکنون بعد از باز کردن درایوی که با بیتلاکر رمزگذاری شده است میتوانید بدون نیاز به share کردن مجدد درایو در شبکه به آن دسترسی داشته باشید. اگر بعد از راه اندازی دوباره مشکل همچنان وجود داشت میتوانید مقدار  آن Key را حذف کنید.