نقش کابل‌های کواکسیال در ارتباطات پیشرفته با کیفیت بالا

کابلهای کواکسیال

کابل‌های کواکسیال یکی دیگر از تجهیزات شبکه هستنند که زمانی بیشترین مصرف را در میان کابل‌های شبکه داشتند. چند دلیل اصلی برای استفاده زیاد از کابل‌های کواکسیال در گذشته عبارت بودند از:
1- قیمت ارزان آن.
2- سبکی و انعطاف‌پذیری.
3- این نوع کابل به نسبت زیادی در برابر سیگنالهای مداخله‌گر مقاومت می نماید.
4- مسافت بیشتری را بین دستگاههای موجود در شبکه، نسبت به کابل UTP پشتیبانی می‌نماید.

اجزای کابل Coaxial 

کابلهای Coaxial  شامل قسمتهای زیر هستند:

(1) Conducting Core یا هسته مرکزی که معمولاً از یک رشته سیم جامد مسی تشکیل می‌گردد.
(2) Insulation یا عایق که معمولاً از جنس PVC یا تفلون است.
(3) Copper Wire Mesh که از سیم‌های بافته شده تشکیل می‌شود و کار آن جمع‌آوری امواج الکترومغناطیسی است.
(4) Jacket که جنس آن اغلب از پلاستیک بوده و نگهدارنده خارجی سیم در برابر خطرات فیزیکی است.

کابل‌های کواکسیال

کابل های Coaxial به دو دسته تقسیم می شوند:

1- Thin net: کابلی است بسیار سبک، انعطاف‌پذیر و ارزان قیمت، قطر سیم در آن 6 میلیمتر معادل 25/0 اینچ است. مقدار مسیری که توسط آن پشتیبانی می‌شود 185 متر است. یک از استفاده های این کابل درحال حاضر استفاده بعنوان کابل آنتن تلویزیون ها است.
2- Thick net: این کابل قطری تقریباً 2 برابر Thin net دارد. کابل مذکور، پوشش محافظی را(علاوه بر محافظ خود) داراست که از جنس پلاستیک بوده و بخار را از هسته مرکزی دور می‌سازد.
رایج‌ترین نوع اتصال دهنده (connector) مورد استفاده در کابل coaxial، Bayonet-Neill-Concelman قطعه ای به نام BNC  می باشد. انواع مختلفی از سازگار کننده‌ها برای BNCها وجود دارند شامل:Tconnector , Barrel connector وTerminator.

 از عبارتهایی مانند “10Base5 ” برای توضیح اینکه چه کابلی در ساخت شبکه بکار رفته استفاده می‌گردد. عبارت مذکور بدان معناست که از کابل coaxial و از نوع Thicknet استفاده شده، علاوه بر آن روش انتقال در این شبکه، روش Baseband است و نیز سرعت انتقال 10 مگابیت در ثانیه ((mbps می باشد. همچنین “10Base2” یعنی اینکه از کابل Thinnet استفاده شده، روش انتقال Baseband و سرعت انتقال 10 مگابیت در ثانیه است.

کاربرد کابل‌های کواکسیال در شبکه های امروزی

کابل‌های کواکسیال در شبکه‌های امروزی کاربردهای متعددی دارند. این نوع کابل‌ها به دلیل ویژگی‌های خاص خود در انتقال اطلاعات و ارتباطات هنوز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در زیر تعدادی از کاربردهای مهم کابل‌های کواکسیال در شبکه‌های امروزی آورده شده است:

شبکه‌های کابلی تلویزیون و رادیو: کابل‌های کواکسیال به عنوان اصلی‌ترین وسیله انتقال سیگنال تلویزیونی و رادیویی در خانه‌ها و شرکت‌ها به کار می‌روند. این کابل‌ها اطلاعات تصویری و صوتی را با کیفیت بالا انتقال می‌دهند.

شبکه‌های اینترنت کابلی: در شبکه‌های اینترنت کابلی، کابل‌های کواکسیال به عنوان وسیله‌ای برای اتصال اینترنت به خانه‌ها و محیط‌های تجاری به کار می‌روند. این کابل‌ها باعث انتقال اطلاعات با سرعت بالا و پایداری بالا می‌شوند.

شبکه‌های کامپیوتری: در برخی موارد، کابل‌های کواکسیال به عنوان یکی از راه‌های اتصال دستگاه‌های کامپیوتری به یکدیگر یا به شبکه‌های محلی (LAN) استفاده می‌شوند. این کاربرد معمولاً در محیط‌های قدیمی دیده می‌شود.

شبکه‌های مربوط به امنیت و نظارت: در سیستم‌های نظارت و امنیتی، کابل‌های کواکسیال برای انتقال تصاویر از دوربین‌های مداربسته (CCTV) به مراکز کنترل و نظارت استفاده می‌شوند. این کابل‌ها به دلیل پایداری و ایجاد تداخل کم برای این کاربرد بسیار مناسب هستند.

استفاده در ارتباطات ماهواره‌ای: کابل‌های کواکسیال در ارتباطات ماهواره‌ای نیز به عنوان وسیله‌ای برای انتقال سیگنال‌های ماهواره به زمین مورد استفاده قرار می‌گیرند.

استفاده در اتصال تجهیزات صوتی و تصویری حرفه‌ای: در صنایع مختلف مانند صدا و تصویر حرفه‌ای (به عنوان مثال، در استودیوهای ضبط و سالن‌های کنسرت)، کابل‌های کواکسیال برای اتصال تجهیزات صوتی و تصویری با کیفیت بالا استفاده می‌شوند.

در کل، کابل‌های کواکسیال به دلیل ویژگی‌های مانند انعطاف‌پذیری، عمر طولانی، و قابلیت انتقال سیگنال‌ها با کیفیت بالا، در انواع مختلف شبکه‌ها و برنامه‌های ارتباطی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات کابل‌کشی و نیازهای شبکه‌ی خود، می‌توانید به صفحه خدمات کابل‌کشی ما مراجعه کنید. در این صفحه، شما می‌توانید اطلاعات دقیقتری درباره‌ی انواع کابل‌ها، نصب و راه‌اندازی، تعمیرات و توسعه شبکه‌های ارتباطی خود را بیابید. همچنین ما توانایی ارائه‌ی مشاوره‌های فنی و پیشنهادات مناسب برای نیازهای شما داریم. جهت مشاهده اطلاعات بیشتر، به لینک زیر مراجعه فرمایید:

خدمات کابل کشی شبکه و سانترال گروه استاد شبکه