وظیفه RAM در کامپیوتر

وظیفه رم در کامپیوتر

RAM در کامپیوتر، یک حافظه موقت و سریع است که رابط بین قسمت ذخیره اطلاعات و پردازشگر کامپیوتر است. از این حافظه به صورت موقتی استفاده می شود و اطلاعاتی که باید مورد پردازش قرار بگیرند ابتدا روی RAM ذخیره می شوند.

RAM را بر اساس میزان مصرف و توان مادربورد انتخاب میکنند . یکی از قطعاتی که باعث افزایش سرعت سیستم شما میشود RAM است . RAM مخفف ۳ کلمه Random Access Memory به معنی حافظه با دسترسی تصادفی هست. اگر RAM یا رم را از نزدیک ببینید چند تراشه یا آی سی می بینید که درون این تراشه ها، فضای ذخیره سازی تعبیه شده است.  حافظه RAM در کامپیوتر ، تعدادی سلول خالی دارد که هر کدام آدرس مخصوص به خودشان را دارند. دیتا می تواند به صورت تصادفی در هر سلول خالی جا بگیرد.

RAM را می توانیم یک آزاد راه پهناور در نظر بگیریم که بین پردازنده  کامپیوتر و سایر قطعات ذخیره سازی مثل هارد و فلش کشیده شده است. پردازنده این قابلیت را دارد که با سرعت بسیار زیاد به اطلاعات RAM دسترسی داشته باشد. وقتی پای مقایسه ی رم و هارد دیسک به میان می آمد، این طور گفته میشود که رم حافظه کوتاه مدت است و هارد دیسک بلند مدت. انجام کارهای فوری در ویندوز با استفاده از RAM صورت می گیرد، که البته محدودیت هایی هم دارد. وقتی که داده های جدید تولید می شوند، داده های قدیمی باید پاک شوند.

هنگامی که شما کامپیوتر را خاموش می کنید تمام اطلاعات RAM از بین می رود. زمانی که دوباره سیستم را روشن می کنید سیستم عامل اطلاعات را یک بار دیگر از روی هارد درایو به روی رم لود می کند. هنگام بوت شدن (Boot) سیستم‌عامل و سایر برنامه‌ها اجزای آنها (مانند متغیرهای برنامه و…) که اجرا می‌شوند، ابتدا بر روی این حافظه موقتی ذخیره می‌شوند تا به سرعت برای پردازش در دسترسی CPU قرار بگیرند؛ چون سرعت RAM بسیار بیشتر از سرعت حافظه‌های جانبی مثل هارد دیسک‌ است، بنابراین CPU می‌تواند به سرعت دستورات را دریافت کرده و پردازش کند. تقریبا تمامی عملیات برنامه‌ها و دستوراتی که قرار است از طریق CPU پردازش شوند در RAM منتظر می‌مانند. با اتمام فرایند پردازش یک دستور، دستوری که در صف انتظار قرار دارد، به CPU داده می‌شود تا مورد پردازش قرار گیرد.

معمولاً پردازنده ها دارای سرعت پردازش بالایی هستند در صورتی که حافظه‌های جانبی بر خلاف آن سرعت ذخیره کمتری دارند و کند هستند. بنابراین RAM در کامپیوتر در بین این دو ماژول (حافظه جانبی و پردازنده) قرار می‌گیرد. فرض کنید زمانی که یک خروجی برای ذخیره شدن از طرف CPU به حافظه جانبی ارسال می‌شود، پس از مدت بسیار کوتاهی، خروجی دیگری نیز برای ذخیره شدن ارسال می‌شود. درحالی که حافظه جانبی هنوز پروسه ذخیره سازی ورودی اول را تمام نکرده، ورودی دیگری از طرف CPU دریافت می‌کند. حال اینجاست که RAM با قرار گرفتن بین این دو، میان پردازنده و هارد دیسک یک تعامل ایجاد می‌کند.

خروجی‌هایی که از طرف پردازنده به حافظه جانبی (در این مثال: هارد دیسک) ارسال می‌شوند، یکی یکی در RAM ذخیره می‌شوند سپس به ترتیب به هارد دیسک ارسال می‌شوند. زمانی که هارد دیسک مقدار ورودی اول را ذخیره کرد از حافظه موقتی مقادیر بعدی را درخواست می‌کند. بنابراین وظیفه RAM در کامپیوتر قرار گرفتن به عنوان یک واسطه‌‌ی دو طرفه بین هارد دیسک و پردازنده است.

نکته: وظیفه RAM در کامپیوتر فقط به حفظ تعادل میان هارد دیسک و سی پی یو ختم نمی‌شود. این ماژول بین سایر سخت افزارها نظیر کارت‌های گرافیک نیز این تعادل را به وجود می‌آورد برای مثال، کارت‌های گرافیک می‌توانند از رم نیز به عنوان حافظه موقتی خود استفاده کنند. رم به صورت کلی یک حافظه موقتی برای کلیه سخت افزارهاست. برای مثال RAM به عنوان میزکار پردازنده در مقیاس بزرگتر نیز استفاده می‌شود.