مفهوم RAW پارتیشن و روش تعمیر آن

مفهوم RAW پارتیشن و روش تعمیر آن

دیسک خام را در اصطلاح raw disk میگویند. RAW پارتیشن یک پارتیشن است که با هیچ یک از فرمت های  FAT12 / FAT16 / FAT32 یا NTFS / NTFS5  توسط سیستم عامل فرمت نشده و از نظر سیستم عامل فاقد فایل سیستم معتبر است.
همچنین از دیسک RAW برای دسترسی به هارد دیسک در سطوح RAW، باینری، زیر سطح سیستم فایل و استفاده از داده های پارتیشن در MBR استفاده می شود.

ممکن است بعد از نصب ویندوز هنوز قسمتی از دیسک خود را فرمت نکرده باشید و آنرا به صورت RAW مشاهده کنید. اگر یک پارتیشن سالم روی کامپیوتر شما تبدیل به یک RAW پارتیشن  شده به گونه ای که نمیتوانید به آن دسترسی پیدا کنید، به دلایل متعددی از جمله نفوذ ویروس، فرمت شدن خراب، خاموش شدن سیستم عامل به طور تصادفی ، قطع برق، و غیره می تواند باشد.

اگر با استفاده از کنسول Disk management نتوانستید وضعیت پارتیشن RAW را اصلاح کنید شاید بتوانید از روشهای زیر استفاده کنید.

روش تعمیر پارتیشن RAW در ویندوز

 از دستور chkdsk استفاده کنید تا فایل سیستم RAW دوباره تنظیم شود. برای این کار cmd را در کادر جستجو روی دسکتاپ وارد کنید، Command Prompt را انتخاب کنید. سپس دستور زیر را تایپ کنید:

chkdsk n: /f /r

(به جای n باید نام پارتیشن RAW که می خواهید تنظیم کنید را وارد کنید؛ / r به معنی ریکاوری و پیدا کردن بخش های بد و بازیابی اطلاعات قابل خواندن است). پس از انجام این کار، اگر شما پیامی با مضمون زیر دریافت کنید:

“Windows has made corrections to the file system No further action is required “

به احتمال زیاد مشکل پارتیشن RAW شما باید حل شود. گاهی اوقات شما خطایی را تایید می کنید که CHKDSK برای درایوهای RAW در دسترس نیست، در این صورت می توانید مرحله را هم امتحان کنید.

 از دستور DiskPart برای رفع مشکل پارتیشن RAW استفاده کنید. دقت کنید که این کار باعث نابودی اطلاعات موجود روی پارتیشن شما خواهد شد و فقط مزیت آن امکان استفاده مجدد از آن پارتیشن است.

برای اینکار عبارت diskpart را در کادر جستجوی ویندوز وارد کرده و بعد از نمایش آن با راست کلیک و انتخاب گزینه Run as Administrator آنرا اجرا کنید و دستورات را به ترتیب اجرا کنید:

list disk

select disk n ( به جای N نام درایو RAW را وارد کنید.)

attributes disk clear readonly

clean

create partition primary

select partition # (# is the volume letter of RAW partition)

active (if it is the boot drive)

format fs=ntfs label=new quick (or format fs=fat32)

assign

برای اطلاع بیشتر در مورد خدمات شبکه و کامپیوتر ما می‌توانید به این صفحه مراجعه کنید: خدمات شبکه و کامپیوتر گروه استاد شبکه