سرویس DFS در شبکه و نقش آن در بهبود مدیریت فایل‌ها

آشنایی با DFS

معرفی سرویس DFS در شبکه و کاربردهای آن

بعد از راه اندازی یک شبکه‌ی کامپیوتری ممکن است فولدرهای اشتراک گذاشته زیادی روی سیستم های مختلف وجود داشته باشد و کاربران برای استفاده از هر کدام از این فولدرهای باید اسم یا آی پی آن سیستم را بدانند تا بتوانند از آن فولدر اشتراکی استفاده کنند.

کاری که سرویس Distributed File System یا DFS در شبکه انجام میدهد این است که همه این اسم و آی پی ها را در یک پوشه تبدیل به یک اسم اصلی میکند و پوشه های مختلف در سیستمهای مختلف را در زیر مجموعه این اسم قرار میدهد،

بطوریکه که کاربران احساس میکنند تمام این پوشه ها در یک پوشه قرار دارند. با استفاده از DFS دیگر نیازی نیست تا کاربران محل اصلی و فیزیکی فایلها را بدانند تا بتوانند به آنها دسترسی پیدا کنند و فقط کافی است که کاربران آدرس سروری را که این پوشه (که به ریشه یا Root معروف است) بر روی آن قرار دارد را بدانند و یا با توجه به اینکه در این پوشه فقط شرتکاتهای مخصوص پوشه های اشتراک گذاری شده وجود دارد، ادمین میتواند با استفاده از گروپ پالیسی این پوشه را روی دستکتاپ پروفایل کاربران شبکه قرار دهد.

در واقع سروری که ریشه یا Root بر روی آن قرار دارد، مانند یک جدول که دارای منابع اشتراکی شبکه است، عمل می کند که لیست این منابع و مسیر دسترسی به آنها را در خود نگه می دارد و در صورت نیاز کاربران آنها را به سروری که این منابع بر روی آنها قرار دارد ارجاع می دهد. کار DFS را میتوان تا حدی به DNS تشبیه کرد. DNS مانند یک جدول دارای آدرس و IP کامپیوترها است ولی DFS لیست منابع اشتراکی و مسیر دسترسی به آنها را در خود نگه می دارد.

با توجه به توضیحات بالا موقع راه اندازی سرویس سه اصطلاح مهم وجود دارد که دانستن آنها برای انجام درست کار لازم است.

DFS Namespace: یا روت همان پوشه ای است که مشخصات منابع اشتراکی و مسیر دسترسی به آنها را در خود نگهداری میکند و کاربران میتوانند تمام فولدر های اشتراکی که در آن ایجاد شده است را بصورت یکجا مشاهده کنند.
DFS Namespace Server: سروری است که پوشه DFS Namespace در آن قرار دارد.
DFS Folder:فولدر DFS در واقع shorcut پوشه اشتراک گذاشته است که حاوی لینک و آدرس پوشه اشتراکی میباشد و در داخل پوشه DFS Namespace برای کاربران دیده میشود. کاربران با کلیک بر روی آن به پوشه اشتراکی هدایت میشوند.
Folder target: پوشه target همان پوشه اشتراکی است که برای دسترسی راحت تر کاربران به آن ما آنرا باید به DFS معرفی کنیم.

اگر پوشه ای را از طریق DFS در شبکه به اشتراک گذاشته باشید هر زمان که به پنجره پروپرتیز پوشه مراجعه کنید سربرگی به نام DFS را مشاهده خواهید کرد که کاربران می توانند با آن اولویت ارجاع را تغییر دهند و در صورتی که رپلیکیت را برای پوشه ها اجرا کرده باشید این تغییر اولویت میتواند باعث بروز مشکل شود. می توان با حذف تب DFS از پنجره Properties با استفاده از گروپ پالیسی از این کار جلوگیری کرد.

همچنین کاربران هنگام دسترسی به پوشه روت یا همان namespaces همه پوشه اشتراک گذاشته شده را مشاهده خواهند که این باعث میشود هم فضای محرمانه پوشه های اشتراکی حفظ نشود و هم کاربران بعد از وارد شدن به این پوشه با تعداد زیادی پوشه که شاید به خیلی از این پوشه ها دسترسی NTFS ندارند روبرو شوند. میتوان با پنهان کردن پوشه های اشتراکی برای کاربران غیرمجاز در DFS از بروز این مشکل هم جلوگیری کرد.

میتوان با نصب رول Replication یا همان قابلیت همسان سازی در اکتیودایرکتوری، فقط اطلاعات موجود در پوشه ی روت، یا در حالتی بهتر کل محتوای پوشه های اشتراک گذاشته را بر روی یک سرور دیگه هم نگهداری کرد. در این صورت اگر یکی از سرورها از کار افتاد کاربران میتوانند به راحتی از سرور دیگر استفاده کنند و هیچ دان تایمی در شبکه وجود نداشته باشند.

شبکه‌های قوی و پایدار اساس هر کسب و کار و شرکت هستند. در قسمت خدمات نصب و راه‌اندازی شبکه گروه استاد شبکه، ما به عنوان تیمی از متخصصان با تجربه‌ در زمینه طراحی، نصب، و مدیریت شبکه‌های کامپیوتری، شما را در تمامی مراحل مرتبط با شبکه‌های سازمانی همراهی می‌کنیم. از ارائه مشاوره و طراحی شبکه تا اجرا، نگهداری و بهبود مداوم، ما به شما کمک می‌کنیم تا از یک شبکه قابل اطمینان و امن بهره‌برداری کنید.