خدمات پشتیبانی شبکه و کامپیوتر تهران

تنظیمات مربوط به پاور در مادربورد

تنظیمات مربوط به پاور در بایوس مادربورد

تنظیمات مربوط به پاور در بایوس یا به عبارتی تنظیمات مربوط به جریان برق در مادربورد به طور کلی در اکثر مادربردها با اندکی تغییر در عنوان مشابه موارد زیر است:

Soft – Off by PWR – BTTN: این امکان را به کاربر می‌دهد که زمان نگهداشتن Power برای خاموش شدن سیستم را مشخص کند . گزینه‌های موجود Instant off (فوراً خاموش) و Delay 4 sec (چهار ثانیه تأخیر) هستند. اگر حالت دوم را انتخاب کنید با تک فشار دکمه روشن و خاموش، کامپیوتر به جای خاموش شدن به حالت Sleep می‌رود که باعث می‌شود در مصرف برق صرفه‌جویی قابل ملاحظه‌ای صورت گیرد.

PME Event Wake Up: وقتی این گزینه Enable باشد با هر سیگنال به کارت شبکه ای که در PCI  است و از این ویژگی پشتیبانی میکند، سیستم روشن خواهد شد.  یعنی کامپیوتر برای روشن شدن با استفاده از تکنولوژی WoL در وضعیت کاملا خاموش نیاز دارد تا بایوس از قابلیت بیدار شدن از طریق (PME (Power Management Event پشتیبانی کند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که ناگهان در نیمه‌شب متوجه شده باشید سیستم شما روشن است؛ در حالی که مطمئن بودید قبل از رفتن به رختخواب آن را کاملاً خاموش‌کرده‌اید. در این‌گونه موارد، PME ( سرنامPower Management Event) متهم ردیف‌اول محسوب می‌شود. بعضی مواقع تحت عنوان WoL (سرنامWake on LAN) هم ممکن است آن را ببینید. اگر این گزینه را فعال کنید، با هر فعالیت شبکه یا حتی یک سیگنال الکتریکی اتفاقی، کامپیوتر روشن‌می‌شود.

Power on by Ring: ممکن است این عنوان را تحت نام wake/Power Up on Ext. Modem هم مشاهده کنید. در صورت Enable  بودن، این گزینه به کامپیوتر دستور می‌دهد که به محض شناسایی یک تماس ورودی روی خط تلفن متصل به مودم روشن شود.

Resume by Alarm: گزینه برای تنظیم روشن شدن کامپیوتر به صورت خودکار در زمان و روز مشخصی از ماه (یا هر روز) است. به‌عنوان‌مثال، بعضی از مدیران شبکه از این گزینه استفاده می‌کنند تا اطمینان حاصل کنند کامپیوترها هرسه‌شنبه خود به خود روشن شوند و آپدیتهای جدید مایکروسافت را دریافت کنند یا شرکت‌ها و اداره‌ها از آن برای روشن شدن و اجرای کامپیوتر هنگام آغاز کار کارمندان بهره می‌گیرند. ممکن است در بعضی مادربردها این امکان را با اسم Resume by RTC Time Alarm ببینید.

HPET Support: مایــــکروسـافــت HPET (ســرنام High Precision Event Timer) را چنین توصیف کرده است :«یک زمان‌سنج جدید الزامی برای چیپ‌ست‌ها تا جایگزین زمان‌سنج‌های قدیمی شود و نیازهای نرم‌افزارهای حساس به محدودیت زمانی بالا را برآورده کند.» این شرکت مدعی است با فعال کردن این قابلیت، کارایی سیستم بهبود می‌یابد.

HPET Mode: با توجه به نوع سیستم عاملتان می‌توانید این گزینه را روی حالت 32 یا 64 بیتی بگذارید. اگر از سیستم‌عامل 64 بیتی استفاده می‌کنید، روی گزینه دوم بگذارید تا حداکثر بهر‌ه‌وری را از رجیسترهای 64 بیتی HPET داشته باشید.

Power on by Mouse: در صورت فعال شدن آن، با دوبار کلیک ماوس کامپیوتر روشن می شود.

Power on by Keyboard: در صورت فعال شدن آن، با زدن کلید Power صفحه‌کلید، کامپیوتر روشن می‌شود. علاوه بر آن، بعضی بایوس‌ها این امکان را به کاربر می‌دهند که به جای کلید پاور، کلمه عبور کوتاهی تعیین کرده و از آن برای روشن کردن سیستم استفاده کنند. در این حالت، باید بعد از وارد کردن رمزعبور، کلید Enter هم زده شود.

AC Back Function: این امکان که به آن AC Power Loss Restart هم می‌گویند، مشخص می‌کند در صورت افت غیرعادی توان یا قطع برق بعد از برگشت توان یا وصل شدن برق، سیستم چه رفتاری داشته باشد:
Soft – Off: کامپیوتر را خاموش می‌گذارد؛ حتی اگر پیش از افت توان روشن بوده باشد.
Fall – On: بعد بازگشت توان، کامپیوتر را به حالت پیش از افت توان بر‌می‌گرداند.

Memory: اگر کامپیوتر قبل از قطع ناگهانی برق روشن بوده باشد، پس از بازگشت برق آن را بوت می‌کند. اما اگر کامپیوتر خاموش بوده باشد، آن را خاموش باقی می‌گذارد.

آموزش نصب و فعال سازی آنتی ویروس و ESET Internet Security

میتوانید برای اعزام تکنسین کامپیوتر و شبکه به محل خود با ما تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز دهید
5/5