بالا نیامدن ویندوز بعد از روشن شدن و روش حل آنها

بالا نیامدن ویندوز بعد از روشن شدن
بالا نیامدن ویندوز بعد از روشن شدن

اگر زمانی که کامپیوتر یا لپتاپ خود را روشن کرده‌اید و متوجه مشکل بالا نیامدن ویندوز بعد از روشن شدن کامپیوتر شده اید، می‌توانید قبل از اینکه به فکر نصب مجدد ویندوز روی آن باشید برای رفع مشکل بالا نیامدن ویندوز این مقاله را مطالعه کنید. 

بوت نشدن سیستم عامل ویندوز بعد از روشن شدن دلایل مختلفی میتواند داشته باشد و احتمالا نیاز است که برای رفع مشکل بالا نیامدن ویندوز ابتدا کارهایی که در اینجا گفته میشود را انجام دهید.

بالا نیامدن ویندوز بعد از روشن کردن
رفع مشکل بالا نیامدن ویندوز بعد از روشن شدن

دلایل بالا نیامدن ویندوز بعد از روشن شدن کامپیوتر

1- اگر به تازگی تنظیمات مادربورد را تغییر داده اید ممکن است زمان نصب ویندوز در مادر بورد تنظیمات مربوط به SATA Mode در حالت پیشفرض روی IDE باشد و جدیدا شما آنرا روی AHCI قرار دهید که این باعث بالا نیامدن صحیح ویندوزاست و برای اینکه دوباره بتوانید به آن سیستم عامل دسترسی داشته باشید باید دوباره آن تنظیم را در مادر بورد به وضعیت قبلی برگردانید.


 2- اگر کامپیوتر روشن میشود و لوگوی سازنده هم نمایش داده میشود اما سیستم عامل در دسترس نیست و علامتی مبنی بر راه اندازی سیستم عامل مانند لوگوی ویندوز دیده نمی شود علل فراوانی ممکن است رخ داده باشد. مهم ترین علت آن خراب شدن استارت آپ ویندوز است که در پایین روش رفع آن را توضیح میدهم.

3- یکی دیگر از دلایل بوت نشدن سیستم عامل ویندوز این است که شما خواسته باشید بایوس مادربورد سیستم را بروز رسانی کنید ولی عملیات به روزرسانی بایوس به دلیل هنگ کردن رایانه یا قطع برق ناقص انجام شود و شما مجبور شده باشید با فشار دادن و نگه داشتن دکمه روشن/خاموش و یا در آوردن باطری سیستم را خاموش کرده باشید، در این حالت بعد از روشن کردن و یا راه اندازی دوباره سیستم حتی لوگوی سازنده مادربورد هم نمایش داده نخواهد شد!

تنها راه حل رفع این مشکل برنامه ریزی دوباره بایوس در تعمیرگاه ویا نمایندگی گارانتی کننده است که شامل گارانتی هم نمی شود و باید هزینه آن را پرداخت کنید!

4- یکز از شایع‌ترین دلایل بالا نیامدن ویندوز مشکل سخت افزاری است که شامل خرابی یا ناسازگار ram کامپیوتر یا خرابی هارد دیسک و یا پاور دستگاه است، آخرین سخت افزارهایی که باید سراغ آن بروید مادربورد و سی پی یو کامپیوتر هستند.

5- دلیل دیگر بالا نیامدن ویندوز ویروسی شدن کامپیوتر است که احتمالا تنها راه آن نصب مجدد ویندوز است.

اگر نیاز به اعزام کارشناس شبکه و کامپیوتر برای شناسایی و رفع این مشکل یا مشکلات دیگری در شبکه خود هستید با ما تماس بگیرید.

رفع بوت نشدن سیستم عامل ویندوز با تعمیر استارت آپ

برای تعمیر ویندوز و حل مشکل خراب شدن استارت آپ ویندوز کافی است دی وی دی نصب ویندوز را درون درایو خود قرار دهید و پس از بوت وارد گزینه تعمیر ویندوز شوید و در آنجا نیز گزینه repair startup را انتخاب کنید. با این کار به صورت اتوماتیک مشکل بررسی و تعمیر میشود و سیستم دوباره راه اندازی می گردد.
اگر با این روش مشکل startup ویندوز حل نشد. با ورود به محیط دستور ویندوز در حین بوت از دی وی دی یا یک مدیای دیگر با فشردن همزمان کلید های ترکیبی shift+F10 و با تایپ دستور زیر و زدن دکمه Enter بوت کاملا” از نو ساخته خواهد شد :

BootRec /FixMBR
یا
BootRec /FixBoot

بعد از نمایش تعمیر موفق سیستم را دوباره راه اندازی کنید.

امیدوارم با اطلاع از دلایل مشکل بالا نیامدن ویندوز بعد از روشن شدن و روش گفته شده در بالا برای رفع بوت نشدن سیستم عامل ویندوز با تعمیر استارت آپ آن بتوانید راهی برای دسترسی به اطلاعات خود پبدا کنید.

گروه استاد شبکه ارائه کننده خدمات شبکه و کامپیوتر در تهران همواره آماده ارائه خدمات نصب شبکه و سرور به اشخاص و کسب و کارها می‌باشد.