تغییر مجوز کنترل سرویس های ویندوز

تغییر مجوز کنترل سرویس های ویندوز

پایین بودن مجوز دسترسی administrator برای تغییر وضعیت بعضی از سرویس های ویندوز

ممکن است برای شما پیش آمده باشد که بخواهید سرویسی را در ویندوز Stop کنید ولی نتوانید این کار را انجام دهید چون حتی اگر با یوز ادمین هم لاگین کرده باشید برای بعضی از سرویس های ویندوز باز هم به صورت پیش فرض مجوز لازم برای تغییر مجوز سرویس های ویندوز را ممکن است نداشته باشید. یکی از این سرویس ها سرویس Task Scheduler است که نه در محیط GUI و نه از طریق خط فرمان امکان Stop آن به صورت پیشفرض برای گروه administrators وجود ندارد. همان طور که در تصویر زیر مشاهده میکنید گزینه های تغییر وضعیت برای سرویس Task Scheduler در کنسول Services غیرفعال است.

تغییر مجوز  سرویس های ویندوز

همچنین اگر بخواهید با خط فرمان هم این سرویس را غیرفعال کنید با پیغام خطای

[SC] OpenService FAILED 5:
Access is denied.

مواجه خواهید شد.

تغییر مجوز  سرویس های ویندوز

در تصویر بالا مشاهده میکنید که با خط فرمان با دسترسی Administrator هم امکان تغییر وضعیت برای این سرویس وجود ندارد.

روشهای تغییر مجوز سرویس های ویندوز

دو نوع مجوز برای سرویسهای ویندوز وجود دارد: اول مجوزی که خود سرویس برای انجام کارهای خود به آن نیاز دارد و باید از آن استفاده کند و دوم مجوزهای تنظیم شده برای کنترل سرویس. بحث ما در اینجا درباره نوع دوم یعنی مجوزهای کنترل سرویس است. یک روش آسان برای تغییر مجوز دسترسی سرویس ها استفاده از ابزار ServiceSecurityEditor است که برای این کار ساخته شده است.

شما میتوانید با دانلود ابزار ServiceSecurityEditor از اینجا و باز کردن این فایل فشرده به آسانی مجوزهای allow یا Deny را برای یک کاربر یا گروه برای تغییر وضعیت سرویسهای ویندوز تعیین کنید.

ابزار ServiceSecurityEditor به شما کمک می کند تا تنظیم کنید که چه کسی می تواند به سرویس های مهم ویندوز دسترسی داشته باشد و چه کسی نمیتواند به این سرویس ها دسترسی داشته باشد. این ابزار یک جایگزین GUI آسان برای برنامه های خط فرمان قدرتمند SC و SubInACL.exe مایکروسافت است. با این حال، مانند هر ابزار کاربردی دیگر، در استفاده از آن احتیاط کنید.
هنگامی که شما ابزار ServiceSecurityEditor را اجرا می کنید لیستی از سرویسهای در حال اجرا بر روی دستگاه شما را نشان می دهد:

کار با ابزار تغییر مجوز سرویس ها در ویندوز

سرویس مورد نظر را انتخاب کنید و بر روی دکمه Open … کلیک کنید تا پنجره Service Security Settings باز شود.

تغییر مجوز کنترل سرویس های ویندوز

در اینجا ملاحظه میکنید که یوز ادمین به صورت پیشفرض امکان Stop کردن این سرویس را ندارد. میتوانید تیک گزینه Stop را برای ایجاد امکان توقف سرویس توسط گروه administrators بزنید همچنین میتوانید با دادن دسترسی Full Contorl دسترسی کامل برای کنترل این گونه سرویس ها داشته باشید. همچنین میتوانید با این ابزار برای هر کاربری که بخواهید مجوز دسترسی برای کنترل یک سرویس خاص را Allow یا Deny کنید.

برگرفته شده از coretechnologies.com

میتوانید برای اعزام تکنسین کامپیوتر و شبکه به محل خود با ما تماس بگیرید.